Potwierdzenie udziału w Ogólnopolskich Wyborach Książek 2024

Zespół Edukacyjny nr 4 w Zielonej Górze -Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Integracyjnymi

Nasza placówka współorganizowała Ogólnopolskie Wybory Książek.

W maju i czerwcu 2024 r. biblioteki i szkoły z całej Polski zorganizowały masową akcję, w trakcie której setki tysięcy uczniów zagłosowało na najciekawsze książki przeczytane w ciągu ostatnich dwóch lat.

To największe w Polsce i jedno z największych na świecie badań czytelniczych. Autentyczne, oddolne, tworzone przez środowisko bibliotekarzy, bez możliwości manipulacji wynikami poprzez internet.

A jednocześnie świetna okazja do promowania czytania bez przymusu, dla przyjemności, takich książek, na jakie mamy ochotę.

Miejscowość: Zielona Góra

Termin przeprowadzenia akcji: 27-29 maja 2024; 1-12 czerwca 2024

Liczba uczestników:
288

Przebieg akcji:

Uczniowie Zespołu Edukacyjnego nr 4 w Zielonej Górze w maju i czerwcu br. wzięli udział w akcji Ogólnopolskie Wybory Książek i wybrali te, które najbardziej im się podobały i które chętnie poleciliby do czytania.
W klasach 1-3 najpopularniejsze tytuły: Dziadek i niedźwiadek (Ł.Wierzbickiego); Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (J. Bednarek); seria Dziennik Cwaniaczka; seria Magiczne drzewo; Drzewo do samego nieba (M. Terlikowskiej).
Klasy 4-6 najchętniej czytały: serię Harry Potter; Afrykę Kazika (Ł. Wierzbickiego); serię Magiczne drzewo; Mikołajka, Dziennik Cwaniaczka.
Natomiast w klasach 7-8 zdecydowanie podobały się lektury: Balladyna (J.Słowackiego); Zemsta (A. Fredry); Opowieść wigilijna (C.Dickensa); Hobbit (Tolkiena) oraz Kamienie na szaniec (A.Kamińskiego).
Informacje o akcji przekazano we wszystkich klasach i w dzienniku szkolnym (do uczniów, rodziców, nauczycieli). Głosowanie odbyło się dla chętnych, a czas głosowania nie był sprzyjającym terminem, ponieważ wiele klas wyjeżdżało na wcześniej zorganizowane wycieczki, co uniemożliwiało oddanie głosów we wcześniejszym terminie.
Warto zauważyć, że spora grupa miłośników książek wskazała na tytuły, jakie nie są lekturami, ale były to głosy najbardziej zainteresowanych czytelnictwem i dokonujących wyborów indywidualnych, niejednokrotnie uczniów kupujących książki i korzystających z innych bibliotek, niż szkolna.
Zauważono, że młodsi i starsi chętnie czytają książki, które też mają nową szatę graficzną, czyli nie są zużyte; a w ostatnim czasie czytelnictwo wzrosło właśnie dzięki zakupowi wielu tytułów ze środków od sponsorów.
W klasach 1-3 głosowało 98 czytelników; w 4-6 - 149, a w 7-8 tylko 41, co stanowi razem 37,11% całej społeczności szkolnej korzystającej z biblioteki.

Wyniki:

#TytułLiczba głosów
{{index+1}}{{book.count}}