Potwierdzenie udziału w Ogólnopolskich Wyborach Książek 2024

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzesku

Nasza placówka współorganizowała Ogólnopolskie Wybory Książek.

W maju i czerwcu 2024 r. biblioteki i szkoły z całej Polski zorganizowały masową akcję, w trakcie której setki tysięcy uczniów zagłosowało na najciekawsze książki przeczytane w ciągu ostatnich dwóch lat.

To największe w Polsce i jedno z największych na świecie badań czytelniczych. Autentyczne, oddolne, tworzone przez środowisko bibliotekarzy, bez możliwości manipulacji wynikami poprzez internet.

A jednocześnie świetna okazja do promowania czytania bez przymusu, dla przyjemności, takich książek, na jakie mamy ochotę.

Miejscowość: Brzesko

Termin przeprowadzenia akcji: 08-15.05.2024

Liczba uczestników:
85

Przebieg akcji:

Ogólnopolskie Wybory Książek w naszej szkole zostały przeprowadzone w dniach od 08 do 15 maja 2024. Wzięło w nich udział 85 uczniów, przede wszystkim z klas 5,6,7. Zaproponowali oni 88 tytułów książek. Opiekunem wyborów była pani Edyta Zachara- nauczyciel bibliotekarz. W skład komisji wyborczej weszły uczennice klasy 5a-- Gabriela Majczak, Natalia Matras, Zuzanna Słupska. Okazało się, że największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się książki, które są szkolnymi lekturami: "Opowieści z Narnii", "Hobbit", "Chłopcy z Placu Broni". Dzięki podanym tytułom poznaliśmy gust czytelniczy dzieci i młodzieży. Nie jest zaskoczeniem, że uczniowie podstawówki w zdecydowanej większości czytają książki dla dzieci i młodzieży. 71 wskazanych tytułów to literatura adresowana dla tej grupy wiekowej, 17 – dla dorosłych. Najpopularniejsze są książki z gatunku fantasy i science-fiction (17 tytułów – 55 głosów). Na drugim miejscu plasuje się tematyka obyczajowa (26 tytułów – 47 głosów), a na trzecim książki przygodowe (19 tytułów – 41 głosów). Młodzież sięga też chętnie po publikacje historyczne, naukowe i podróżnicze.

Wyniki:

#TytułLiczba głosów
{{index+1}}{{book.count}}